BETONOVÉ SEPTIKY: TŘÍKOMOROVÝ/ČTYŘKOMOROVÝ SEPTIK Z BETONU

Ideální řešení pro nakládání s odpadními vodami u firmy, rodinného domu a na chatě. Neobjednávejte vývoz každý měsíc, šetřete finance i čas

Chci cenovou nabídku

septik s integrovaným filtrem, db betonové jímky

betonový septik s filtrem, db betonové jímky

 


 

 

 

Proč se spolehnout na db Betonové jímky

Vyrábíme pouze kvalitní samonosné septiky z betonu

Jsou navržené jako staticky únosné na zatížení zemními tlaky, podzemní vodou a pojezdem vozidly až do 40 t v závislosti na volbě typu nádrže. Díky tomu mají životnost desítky let a vy tak nebudete muset řešit výměnu krátce po instalaci a dokončení terénních úprav.

Dodávka septiku na klíč

Zajistíme projektovou dokumentaci, povolení na úřadu, výrobu, montáž, a v případě potřeby, i kompletní dodávku kořenové čov jako druhého stupně čištění. Celý proces vám tak maximálně usnadníme. 

Bezobslužný provoz

Ke svému provozu septik nepotřebuje elektroinstalaci a oproti domovní čističce odpadních vod nevyžaduje neustálý dohled a údržbu. Stačí 1-2x do roka vyvézt kal. 

Zaručená vodotěsnost

Po instalaci provádíme zkoušku těsnosti dle ČSN 75 0905. Té dosahujeme, mimo jiné, použitím speciálního vodotěsného betonu. Eliminujeme nutnost oprav z důvodu prosakování.

 

 

Co je septik

Septik, jinak známý pod pojmem separátor, je podzemní nádrž určená k nakládání s odpadními vodami. Je prvním stupněm čistícího procesu a slouží především k zachycení a usazení pevného znečištění z odpadní vody. 

Nádrž na septik často využíváme v místech, kde není možné objekt připojit na kanalizaci, tedy u rodinných domů a komerčních staveb na vesnicích či na chatách i chalupách. Stal se nepostradatelnou součástí stavby a vhodnou alternativou pro všechny, kdo nechtějí řešit vývoz jímky v krátkých pravidelných intervalech. Lze ho instalovat do míst, přes která budete chodit, nebo jezdit osobními a nákladními automobily.

 

 

Jak funguje septik

Uvnitř se dělí přepážkami do několika komor, které slouží jako: 

1. komora - usazovací nádrž na kal - zde se zachycuje a anaerobní bakterie ho rozkládají.

2. komora - bakterie pokračují v rozkladu organických nečistot.

3. komora - odpadní voda po přečištění (pokračujícím rozkladu organických látek) odtéká do dalšího stupně úpravy.

 

Odvod odpadních vod

Po přečištění vypouštíme vodu, pomocí potrubí, do trativodu, přes zemní/pískový filtr, do čov, nebo je přímo v nádrži dočišťována působením bakterií/biologického filtru. V některých případech, při získání předem stanovené hodnoty kvality, vodu dále využíváme na zahradě či v domácnosti.

Odvětrání septiku

Je klíčové pro jeho správnou funkci. Slouží k odvodu plynů, zápachu, vznikajícího při rozkladu látek, a pro podporu procesů probíhajících uvnitř. 

Poklop na septik

Najdete jej umístěný v ústí nádrže, pomocí kterého kontrolujeme hladinu kalu. Zabraňuje našemu pádu.

septik nákres, db betonové jímky

 

Typy dle způsobu dočištění

Každý separátor, který dnes dle platné legislativy používáme, se dá nazvat biologickým septikem. K jeho správné funkci, tedy rozkladu organických nečistot, jsou potřeba specifické bakterie (seženete jako bakterie do septiku) a další biologické látky (chemie do septiku). Obojí lze do nádrže každý měsíc dodávat a zvyšovat tak účinnost úpravy vody.

Za septik přidáváme další stupně odstranění nečistot, filtry, které nám pomáhají dosáhnout únosné úrovně kvality odpadní vody.

 

Septik s biologickým filtrem

Biologický septik s biologickým filtrem obsahuje speciální filtrační materiály sloužící jako živná půda pro působení bakterií rozkládající nečistoty a úprava vody je tak maximálně účinná. Obvykle není nutné jej napojovat na další stupeň dočištění. 

Septik se zemním filtrem

Po usazení kalu odpadní vodu odvádíme přes zemní filtr, který je umístěný za nádrží a skládá se z několika vrstev přírodních materiálů. Často používáme štěrk, písek či zeminu.

Septik s pískovým filtrem

Jako alternativu volíme zemní pískový filtr, kde odpadní vody prochází různými vrstvami písku a dochází k úpravě jejich kvality.

Septik s přepadem

Voda dále neprochází přes filtr jako je tomu např. u separátoru se zemním nebo pískovým filtrem, ale vypouštíme ji u objektu, např. na zahradu. Znečištění vody za septikem nijak neregulujeme. Dnes je jeho pořízení nelegální a nelze k němu získat povolení příslušného úřadu. 

Septik s přepadem do trativodu

Odpadní voda odtéká přímo do trativodu, kde se postupně vsakuje do půdy bez dalšího čištění. Dříve byl hojně využívanou alternativou, dnes ho již legálně nezbudujete. 

Požadované úpravy odpadní vody lze dosáhnout také napojením separátoru na kořenovou nebo domácí čistírnu odpadních vod

 


Typy samonosných septiků dle počtu komor

Princip fungování nádrže zůstává stejný bez ohledu na počet komor. Liší se však ve stupni, jinak kvalitě, přečištění odpadní vody. Platí, že čím více komor septik má, tím déle se v něm voda zpracovává a je lépe upravená. Mezi nejčastěji poptávané varianty patří septik dvoukomorový, tříkomorový nebo čtyřkomorový.  

 

 

Žumpa, septik nebo jímka

Rozdíl mezi septikem a jímkou, jinak známou pod pojmy jímka na splašky nebo žumpa, je především ve stavbě a četnosti vyvážení. Zatímco jímku musíte nechat vyvézt obvykle 1x za měsíc, u vyvážení separátoru počítejte zhruba s ročním intervalem. Jeho vývoz se tak pro mnoho lidí stává o dost zajímavější variantou.

Při volbě typu nádrže je klíčovým parametrem také to, jak často objekt využíváte. Pokud potřebujete řešit odpady např. na chatě, kam jezdíte pouze příležitostně, dost možná si vystačíte s jímkou. Pokud ale hledáte odpadní systém k domu, firmě či k rekreačnímu objektu, který navštěvujete častěji, pak je separátor jedním ze vhodných řešení. 

Jímka/žumpa

  • odpadní vodu pouze zachycuje, bez odtokového potrubí
  • vývoz často, i 1x za měsíc

 

betonová jímka nákres, dbd betonové jímky

Septik

  • odtoková nádrž, odtok mechanicky předčištěné vody do dalšího stupně čištění
  • vývoz 1-2x do roka

betonový septik nákres, db betonové jímky

 


Proč zvolit betonový výrobek na místo plastového

Samonosný (betonový) septik vydrží velkou zátěž a je mnohonásobně pevnější i odolnější než plastový, a to i když nese označení samonosný. Na rozdíl od plastové varianty počítáme jeho životnost v desítkách let. 

 

 

Kolik stojí septik

Cena se odvíjí od velikosti, zda budete po povrchu nad nádrží jen chodit, nebo i jezdit autem či nákladním vozem a také jak daleko za vámi separátor dopravíme. Konkrétní cenovou nabídku, ve které zohledníme všechny potřebné faktory, vám rádi vypracujeme. 

 

Kdy produkt dovezete

Připravené prefabrikované septiky jsme schopni instalovat do pár dní od vaší objednávky. Výrobky, které nemáme skladem, k vám dodáme zpravidla do 3 týdnů.

betonový septik se samostatným zemním filtrem, db betonové jímky

Poptat septik

 


 

Na co dalšího se nás ptáte

Vývoz septiku

Vyvezení provádí odborná firma zabývající se likvidací odpadů. Pomocí cisternového vozu odčerpá kal z první komory a ten pak odváží na čov k dalšímu přečištění. Zbylý odpad předává k ekologické likvidaci. Při odvozu kalu postupuje dle zákona o odpadech a dodržuje hygienické zásady.

 

Jak často vyvážet septik 

Díky odtoku předčištěné vody do dalšího stupně úpravy bývá frekvence vyvážení nádrže 1-2x do roka. Při vyčerpání cisterna odváží pouze kal. Cena se díky četnosti vývozu stává výhodnou alternativou ke klasickým jímkám.

 

 

Jak velký septik potřebuji

Velikost volte dle počtu osob žijících či využívajích objekt, který je na separátor napojený, dle spotřeby vody na osobu a dalších parametrů. Dle informací z Českého statistické úřadu byla spotřeba vody v roce 2023 v průměru 87 l/os/den. 

 

Výpočet velikosti septiku

Můžete použít následující vzorec:
V = S x O x D x k
V ... objem nádrže
S ... spotřeba vody na osobu v domácnosti (obvykle 90-150 l/os/den)
O ... počet osob žijících v domácnosti připojené k septiku
D ... počet dnů nutných pro průtok vody nádrží (uvažuje se doba 3-5 dní pozdržení odpadní vody v separátoru, 3 dny je doba minimální, 5 dní doba doporučovaná)
k ... koeficient kalového prostoru septiku, tzn. jeho navýšení objemu (běžně 1,25 - 1,5)

 

Jak velký septik pro 4 osoby

Při výpočtu velikosti septiku pro 4 osoby postupujeme následovně (výchozí údaje jsou individuální a můžete je změnit na základě vašich potřeb).

Spotřeba vody: 150 l
Počet osob: 4
Počet dnů nutných pro průtok vody nádrží: 5
Koeficient kalového prostoru septiku: 1,5 
 150 x 4 x 5 x 1,5 = 4500 l (4,5 m3)

Separátor pro čtyřčlennou domácnost by měl být o objemu alespoň 3 m3 (současně je to také doporučený minimální objem dle ČSN 75 6402). 

betonová jímka, db betonové jímky

 

Naše tipy na betonové septiky dle objemu

Požadovaný objem Možný typ nádrže
3 m3 Nádrž typu J030 o objemu 3 m3
4 m3 Nádrž typu J044 o objemu 4,4 m3
5 m3 Nádrž typu J052 o objemu 5,2 m3
6 m3 Nádrž typu ND-6 o objemu 5,9 m3
10 m3 Nádrž typu ND-10 o objemu 9,9 m3
12 m3 Nádrž typu ND-12 o objemu 11,9 m3

Septiky o objemu 1 a 2 m3 nenabízíme. 

Další rozměry nádrží

 

Jako septiky využíváme naše typové nádrže, označované J, V, ND a NO. Podrobné informace najdete na dané stránce produktu.

 

 

Septiky a povolení

Jeho použití jako jediného stupně úpravy odpadních vod není v dnešní době možné. Septiky splňují podmínky ČSN 756402 a zařazují se v dolním rozsahu této normy jako mechanické a biologické předčištění před hlavním čistícím stupněm (tím může být také kořenová nebo domovní čistírna odpadních vod). Ke stavbě musíte mít souhlas referátu ŽP MěÚ v daném regionu v rámci vodoprávního řízení.

 

 

Co vyloučit na přítoku

Pro zabezpečení bezporuchové funkce septiku a filtru (zemního či kořenové čov) je třeba odstranit z přítoku tyto látky: tuky ve vyšší koncentraci, např. starý olej z fritézy nelít přímo do odpadu, regenerační roztoky z domácích změkčovačů, barvy, laky, ředidla, silné dezinfekční prostředky (Savo, dávkovače a gely na bázi chlóru), silné kyseliny, zásady, ropné produkty a obzvláště škodlivé kondenzáty z kondenzačních kotlů.

Na přítoku vod do separátoru a filtru je nutné vyloučit a zajistit, aby se do kanalizace (čistícího procesu septik - filtr) nedostaly cizí balastní vody (podzemní a povrchové vody, dešťové vody apod.). Tuto balastní vodu odvádějte mimo septik a filtr. Pokud je na ně napojena jakákoliv výrobna potravin, kuchyně nebo restaurace, je povinnost odpadní vody, přicházející z tohoto provozu, samostatně předčistit v lapači tuků (lapolu). 

POTŘEBUJETE PORADIT? OZVĚTE SE NÁM

Rádi vypracujeme cenovou nabídku, projektovou dokumentaci na míru nebo jen zodpovíme vaše dotazy. Jsme tu pro vás

 

Telefon

+420 732 32 32 44 I +420 732 32 32 45

E-mail

jimky@db-jimky.cz

 

Chci poptat nádrž