Přednosti využití betonového septiku jako prvního stupně čištění:
- Betonové septiky jsou staticky únosné - samonosné
Betonové septiky jsou projektovány a navrženy jako staticky únosné na zatížení zemními tlaky, podzemní vodou a pojezdem vozidly až do 40t v závislosti na volbě typu septiku.
- Bezobslužný provoz septiku - bez elektroinstalace
Oproti domovní ČOV nevyžaduje provoz septiku neustálý dohled a údržbu, pouze 1-2x do roka vyvézt kal. Samotný provoz septiku nevyžaduje žádnou údržbu ani energii.
- Zaručená vodotěsnost septiku
Na septiku je po instalaci provedena zkouška těsnosti dle ČSN 75 0905, která prokazuje vodotěsnot.
- Dodávka septiku na klíč
Na Vaši objednávku provedeme (zajistíme) projektovou dokumentaci, povolení na úřadu, montáž septiku a kořenové čistírky jako druhého stupně čištění.

Využití betonových septiků:
Betonové septiky se využívají tam, kde není možné přípojit objekt na kanalizaci. Často tedy septik najdeme na venkově, nebo u rekreačních zařízení, jako jsou chaty či chalupy.
Na rozdíl od jímek, které odpadní vody pouze zachycují, jsou septiky odtokovými nádržemi a využívají se k mechanickému předčištění komunálních odpadních vod. Znamená to tedy, že betonové septiky jsou uvnitř rozděleny přepážkami do tří komor, které slouží jako usazovací nádrž na kal - ten septik zachycuje, anaerobní bakterie kal rozkládají a odpadní voda po přečištění odtéká do dalšího stupně čištění.
Možnost použití septiku je vždy podmíněna předchozím souhlasem referátu ŽP MěÚ v daném regionu v rámci vodoprávního řízení.
Septik jako první stupeň čištění:
Vhodnost použití septiku v dané lokalitě je nutné konzultovat s místně odpovědným orgánem. V dnešní době již použití septiku jako jediného stupně čištění odpadních vod není možné. Septiky splňují podmínky ČSN 756402 a zařazují se v dolním rozsahu této normy jako mechanické a biologické předčištění před hlavním čistícím stupněm.
Další stupeň dočištění za betonovými septiky:
Čištění odpadních vod v septiku je způsob užívaný celou řadu let v minulosti. Účinnost čištění v septiku je možné orientačně stanovit v redukci NL na 50 % a BSK5 na 15 - 30 %. Pro zlepšení čistícího procesu je možné aplikovat do septiku každý měsíc vhodné biologické prostředky a bakterie. Jako další stupeň dočištění za septik bývá většinou projektován zemní pískový filtr, případně kořenová čistírna odpadních vod.
Co je třeba vyloučit na přítoku do septiku:
Pro zabezpečení bezporuchové funkce septiku a filtru (zemního či kořenového) je třeba vyloučit z přítoku tyto látky: tuky ve vyšší koncentraci, např. starý olej z fritézy nelít přímo do odpadu, regenerační roztoky z domácích změkčovačů, barvy, laky, ředidla, silné dezinfekční prostředky ( Savo, dávkovače a gely na bázi chlóru ), silné kyseliny, zásady, ropné produkty a obzvlášť škodí kondenzáty z kondenzačních kotlů. Pokud je na septik a filtr napojena jakákoliv výrobna potravin, kuchyně nebo restaurace, je povinnost odpadní vody přicházející z tohoto provozu samostatně předčistit od tuků v lapači tuků. Na přítoku vod do septiku a filtru je potřebné vyloučit a zajistit, aby se do kanalizace (čistícího procesu septik - filtr) nedostaly cizí balastní vody (podzemní a povrchové vody, dešťové vody apod.). Tyto balastní vody je třeba odvádět mimo septik a filtr.
|